Jdi na obsah Jdi na menu
 


PITNÁ VODA

30. 7. 2007

NEDOSTATEK PITNÉ VODY.

  Problémy s pitnou vodou začaly již po roce 1945. Občané v té době odebírali vodu ze studní vlastních a nebo několika společných.  Koncem padesátých let minulého století si občané vybudovali společný (obecní) vodovod napájený ze dvou studní v blízkosti areálu bývalého "Lágru" a z nich byla voda přečerpávána do rezervoáru, odtud samospádem zásobovala domácnosti obce.  

 Zvyšující se spotřebou vody v domácnostech  nastal opět problém v zásobování vodou. Vydatnost pramenů pro zvyšující se potřebu již nestačila . Vedení obce v sedmdesátých letech minulého století rozhodlo vybudovat nový vodovod a to z lesního prostoru "ŠPIČÁK", kde před r.1945 vodárna Jihlava vybudovala 3 studny plánované k zásobování vodou město Jihlavu. Toto propojení se pro nedostatečnou vydatnost studní pro město neuskutečnilo.

 Nově vybudovaný vodovod napájený ze dvou studní vyřešil tíživou situaci a vodou samospádem byli občané zásobováni jak Vílance, tak i Louček.

Další problém s vodou nastal napojením obce ČÍŽOV. Prudký nárůst počtu obyvatel a častá poruchovost vodovodního řadu zapřičinila opětné problémy se zásobováním. Proto vedení obce muselo rozhodnout o nočním (od 22,00 do 8,00 hod) uzavíráním přívodu vody. Jedná se také o přísný zákaz zalévání zahrádek s touto vodou ,do odvolání.

 Řešením by bylo, aby obec ČÍŽOV byla napojena na vodovodní řad města Jihlavy, kterým je zásobována obec Rančířov a tím by se ulehčilo vodovodu vílaneckému..