Jdi na obsah Jdi na menu
 


HISTORIE VEŘEJNÉ KNIHOVNY

7. 9. 2015

VEŘEJNÁ OBECNÍ KNIHOVNA je jednou z institucí, kde si všichni občané bez rozdílu věku mohou zajít a bezplatně si půjčit takovou knihu,která je zajímá. Kniha může napomoci  rozšíření vědomostí  v oblasti historie i současnosti,je zábavná, dobrodružná ale může být i krutá, ale hlavně je to věrný druh a společník.

Místní lidová knihovna ve Vílanci pro nové osídlence po roce 1945 vznikla dodáním knih z Okresní knihovny 1954. Prvním knihovníkem se stal ředitel školy František Berka, umístěna byla v budově školy. V té době její knižní fond čítal 689 výtisků, roční příruůstek knih čítal 40 výtisků jednalo se hlavně o výtisky politicky zaměřené, které si čtenáři ve většině nepůjčovali. Knihovna také odebírala časopisy jako např. Lidé a země, Naše vlast, Nová doba apod. Dvakrát ročně byla uspořádána výstava knih. Po panu Berkovi knihovnu převzal pan Jan Holub  a od roku 1983 převzala knihovnu paní Anežka Novická. Tak jak se opravovala budova školy, postupně musela být přestěhována i knihovna. Celkovou opravou byl prostor knihovny zvětšen, nakoupen nový knihovní nábytek a zlepšil se celkový dojem i pohodlí pro čtenáře a hlavně přehled pro knihovnici. Knihovna je otevřena v pondělí každý lichý týden od 17.°° do 19.°° hodin. Knižní fond čítá 1932 výtisků, má 23 stálých čtenářů z toho 6 do věku 15 r. V minulém roce 2014 knihovnu navštívilo 114 čtenářů a vypůjčily si  563 výtisků. Knihovna má možnost pro svoje čtenáře vypůjčit knihy z Městské knihovny v Jihlavě. Stalo se tak 5 krát s počtem 263 výtisků.

To, že knihovna je dobře vedena svědčí počet stálých čtenářů, ale i ocenění, které paní Novické  bylo uděleno Krajskou knihovnou Vysočiny v r. 2008. Místní knihovna ve Vílanci vyhlášena knihovnou vysočiny. Viz foto.

 

 

Náhledy fotografií ze složky MISTNÍ LIDOVÁ KNIHOVNA