Jdi na obsah Jdi na menu
 


VÍCEŮČELOVÁ BUDOVA -GENERÁLNÍ OPRAVA

13. 8. 2015

Otevření nově zrekonstruované bývalé školy na víceúčelovou budovu se konalo v sobotu odpoledne 29.8.2015.

Občané měli možnost si prohlédnout proměnu budovy, do které v mládí chodili do školky, pak školy  naučit se číst a  počítat.

 Školu si obec postavila a slavnostně otevřela v neděli 11.září 1887 ve 14 hodin, zahájené procesím občanů a mládeže. Místní farář František Kvapil přednesl slavnostní projev, vysvětil třídy i byt učitele. Vyučování  bylo zahájeno 16.září 1887. Do trojtřídní školy nastoupilo 129 dětí, z toho 65 chlapců a 64 dívek. Vyučování probíhalo v němčině, samotná obec i okolní vesnice byly většinou německy mluvící. Od roku 1925 výnosem ministerstva školství zahájeno vyučování pro české děti Vílance a okolí v češtině, které trvalo do r. 1945. Po osvobození,kdy byly odsunuti obyvatelé německé národnosti se vyučovalo jen česky. Školu do roku 2000, kdy byla pro nedostatečný počet žáků zrušena navštěvovalo stovky dětí a vyučovalo desítky učitelů.

Během času byly prováděny opravy jak uvnitř, tak i venkovní (výměna podlah, elektrifikace, zavedení vodovodu, oprava střechy, oplocení). V r. 1960 provedena přístavba provozních místností ke škole. Nejzásadnější přestavba se započala postupně v roce 2009 opravou střechy nákladem 443 000 Kč, v r. 2013 provedeno zateplení budovy a výměna oken nákladem 2 787 000 Kč z toho 1 700 000 Kč dotace od státu. V r. 2014 otevřena přístavba  hasičská zbrojnice na místě bývalých provozních místností a to nákladem 1 241 000 Kč. Přestavba pokračovala vnitřníma stavebníma úpravama, nové vodovodní a elektrické rozvody,nové podlahy a ústřední plynové vytápění.

Součástí budovy je Veřejná knihovna za vedení paní Novické, bylo provedeno nové vybavení nábytkem.

Zřízen bezbariérový vchod do budovy, nový taras a oplocení kolem chodníku v nákladu 472 600 Kč. V současnosti se provádí úprava areálu kolem budovy.

Tyto a další informace při slavnostním otevření vzpomněla současná starostka obce paní Lenka Maršánová za účasti občanů, dětí, hostí: paní učitelky Habrové a dcery učitele Berky,  bývalé starostky paní Pípové, za které přestavba započala.

V areálu prostranství hasiči postavili stany s lavičkami, starali se o občerstvení. Pro děti zapůjčena nafukovací skluzavka. Děti  zejména zajímalo vybavení přistaveného policejního a hasičského automobilu. Umělečtí kováři byli neustále obklopeni nejen dětmi, které si nechali vykovat prsteny, náramky, přívěsky a jiné drobnosti.

Největší atrakcí se stal seskok devíti parašutistů na pozemku za Korešovými .

Zábava v areálu pokračovala při živé hudbě do pozdního večera.  

 

Náhledy fotografií ze složky NOVÁ VÍCEŮČELOVÁ BUDOVA